Detox čtyřikrát ročně!

0 Comments


Určitě každý z nás chce být zdravý a v plné kondici. Díky této očistné kůře si můžete v klidu jídlo vychutnat, a přitom se neumučit hlady.

Jak jste jistě pochopili, jedná se o očistu, která se provádí pouze jednou, v jakémkoliv ročním období a vždy se čerpá z potravin, které jsou lehce dostupné.  Než začnete s detoxikací, je důležité si stanovit, kolik dnů ho budeme dodržovat. Správně by se mělo jednat o pár dnů. Odborníci na výživu doporučují maximálně deset dní, pokud byste tuto hranici pokročili, mohli by vám hrozit zdravotní problémy.  Ideální je zlatá střední cesta, a to je tři až pět dní, což bohatě stačí na vyčištění organismu (konkrétně jater, které dostávají zabrat) od škodlivin. Je to pouze na vás, jak si to naplánujete. Jak to probíhá? Zde vám stručně vysvětlím, proč je postup očisty nejlepší.
detoxikační voda

Můžete začít kdykoliv a jakýmkoliv ročním obdobím, ale nejlepší je začít po zimě. Proč? Protože po Vánočních svátcích dostává naše tělo nejvíce zabrat, a kdy jindy než na jaře ho pročistit? Rozhodně do jídelníčku zařaďte bylinkové čaje (ne ty v pytlíkových sáčcích, ale sušené byliny, které rostou kolem nás nebo je prodávají v obchodech, kde se prodávají zdravé potraviny či čaje). Máte doma mátu a citron? Skvělé, můžete je přidat do džbánu s vodou místo šťávy, které mimo vitaminů vaše tělo detoxikuje. Co se týče potravin, zařaďte do jídelníčku potraviny, které vám po zimě odlehčí žaludek a vašemu tělu dopřejí injekci plnou vitamínů (ovoce a zeleniny). V létě je důležité konzumovat potraviny, které vás od škodlivin vyčistí úplně a zároveň vám dodají potřebné živiny. Vyhledávejte potraviny, které naše tělo odvodní (např. meloun). Důležité je také sportovat, jelikož léto je jediné roční období, ve kterém jsme nejvíce v pohybu, a přitom si naplno užijete dovolenou (očistu vždy provádějte před ní, jelikož určitě v cizině nebudete držet dietu!).

Po babím létu nastává podzim a tělo se připravuje na nadcházející chmurné počasí, změny nálad. V téhle době je důležité si dávat pozor na imunitu, jelikož nebude trvat dlouho a nastanou chřipkové epidemie, ale přesto je důležité, abyste byli v pohybu (tj. běžte si ven zaběhat nebo si doma zacvičte) a své tělo zásobovali dostatkem vitamínu C (hroznové víno, kiwi, jablka). 
tácek s příbory

Nakonec je tu zima, kdy je důležité, abyste si důkladně odpočinuli. Tyto chladné měsíce pojí vánočními svátky, různými večírky, a proto začnete s očistným rituálem až v lednu. Líbí se vám tenhle systém? Pokud ano, doporučuji vám knihu Detox snadno a rychle od Lucie Reynierové, kde najdete spoustu roztříděných receptů dle ročního období. Tak s chutí do toho!