Není nad odborníky

0 Comments


Ne že bych vás snad chtěl osočovat z neumětelství, ale přesto si troufnu vyjádřit názor, že to s vašimi schopnostmi zřejmě nebude zase až tak stoprocentní. Že si sice možná s nějakými těmi banálnějšími, jednoduššími činnostmi poradíte, ale machři od řemesla nebudete a spíše než devatero řemesel pro vás bude charakteristická ta desátá bída.
Je tomu tak a musí tomu tak být. Protože kdyby všichni uměli všechno, nebylo by řemeslníků vůbec zapotřebí, neuživili by se.
elektrikář z lega
A situace je zjevně opačná. Spíše než aby se řemeslníci prali doslova o každou zakázku, namísto aby živořili, nemaje si kde vydělat, jsou spíše nedostatkoví a za své umění si nejednou dokážou říci i o docela velké peníze.
Které jim stejně logicky kdekdo z našinců platí. Protože jsou zkrátka situace, kdy se bez pomoci někoho se zlatými českými ručičkami neobejdeme. Kdy to musíme nechat na někom, kdo se vyučil a zvládl to, co ostatní nezvládnou nebo si na to netroufají.
Když totiž je něco nad vaše síly nebo byste mohli svým počínáním napáchat více škody než užitku, . Nic tím nezkazíte, právě naopak.
Člověk by se zejména neměl moc vrtat v elektřině. Protože kdyby zapomněl odpojit proud nebo se jen mylně domníval, že ho odpojil, mohlo by ho to stát i život, a i kdyby přežil opravu, kdo ví, kde by se mohla vloudit chybička, která by mohla jednou znamenat třeba i ničivý požár nebo jiné škody.
Odborné záležitosti ze svého oboru by měli řešit rovněž instalatéři. Jistě, třeba výměnu vodovodního kohoutku zvládne i laik, ale výměna baterie či připojení myčky a pračky už tak jednoduché nejsou a výměny potrubí už teprve ne.
instalatér u dřezu
Komu by se do řemesla už vůbec fušovat nemělo, to jsou kominíci. Revize a čištění komínů nebo jejich vyvložkování už jsou natolik závažnými záležitostmi, jež by mohly v případě neodborných zásahů ničit i zabíjet, že od těch raději ruce pryč.
A vhod může (bez ohledu na vaše pohlaví) přijít třeba i hodinový manžel. Někdo, kdo umí od kdejakého řemesla kousek a kdo tak může poskytnout rovněž neocenitelné služby v oblastech, na něž si netroufáte.
Na čemž není nic ostudného. Protože někdo umí to a někdo ono. Zatímco si třeba doktor netroufne uříznout kus vodovodní trubky, ani ten sebelepší instalatér pro změnu nikomu neufikne slepé střevo. Aspoň doufejme.