JAK je to s LED svítidly na zdraví?

0 Comments


LED svítidla jsou energeticky úspornější a mají vyšší životnost, než původní svítidla. Obecně LED svítidla nejsou pro lidský organismus škodlivá. Záleží na době, kdy s nimi svítíme a na tom, zda je světlo „studené bílé“ s obsahem modrého světla nebo „teplé“ se žlutým světlem! Modré světlo je obsaženo i ve světle denním, tedy samo o sobě škodlivé není, ale jeho přítomnost ve večerním osvětlení narušuje náš biorytmus, organismus je „zmatený“, nerozlišuje den a noc a snižuje se tvorba spánkového hormonu melatoninu!
světla aut
Podle RnDr.Jana Hollana, Ph.D. z Akademie věd ČR veřejné osvětlení s LED svítidly a bílým světlem s velkým podílem modré složky neprospívá lidem, rostlinám ani živočichům! Při narušení rytmu den-noc, některé stromy /platany/blízko lamp si nestihnou užitečné látky z listů stáhnout do kořenů, protože na podzim listy včas nezežloutnou a až přijde mráz, listí jim opadá zelené. Hmyz, v místě svícení, vymře. Ptáci jsou dezorientovaní a mění své migrační trasy.
Vliv LED osvětlení s vyšším podílem modré složky na lidi:                                                                                        
Americká lékařská asociace /ASA/vydala loni pro tato osvětlení doporučení. Upozorňuje na nutnost vhodného clonění světel veřejného osvětlení, aby nesvítilo, kam nemá a nekazilo lidské zdraví. Modrá složka až 5x potlačuje tvorbu melatoninu, než běžné veřejné osvětlení. Lidé mají kratší dobu spánku, mají sníženou výkonnost, častěji mají obezitu a cukrovku. Dále tato světla více oslňují, a tím mohou zvýšit riziko dopravní nehody. Pro zdraví je nevhodné i využívání TV nebo monitoru podsvětlenými LED diodami před spaním. Některá zařízení jsou vybavena již nočním režimem, který sníží dávku modrého světla. K doporučení asociace ASA by měly přihlížet i česká města a obce!
čáp a veřejné osvětlení
A ještě jedna zajímavost- znáte „chytré lampy“? To jsou sloupy veřejného LED osvětlení, které mají zabudované zásuvky pro dobíjení elektrických automobilů, dále zařízení pro měření aktuálního stavu ovzduší a počtu volných parkovacích míst. Pilotní projekt chystá Litvínov. V Praze jsou 3 takové lampy. Mají i Wi-Fi a SOS tlačítko pro zavolání případné pomoci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup