Co je typické pro betonový plot

0 Comments


Stabilita konstrukce

Někteří lidé, zvláště starší ročníky, si ještě dokážou vybavit betonové sloupky, s nimiž se dříve stavěla oplocení z drátěného pletiva. Sloupky byly armované ocelovými dráty a odlité podle formy ve čtvercovém průřezu a v délkách zhruba dva a půl metru. Bylo je možné zapustit do země a zabetonovat a připravit tak opěrné body pro natažení pletiva. Šlo o řešení velmi kompaktní s životností minimálně čtyřiceti let a na stejném principu staví i sloupky pro betonové ploty.

betonové oplocení

Je to v podstatě shodná technologie, pouze s tím rozdílem, že ve sloupcích jsou zhotovené drážky pro zasouvání betonových panelů, nikoli pro upínání drátěného pletiva. Takto vztyčený plot by měl odolávat povětrnostním vlivům přibližně stejně dlouhou dobu.

Zajímavý vzhled

Současné technologie výroby betonových odlitků umožňují vytvořit nejen kompaktní díly s vysokou odolností vůči dešťovým srážkám, prudkému slunci, sněhu a ledu, ale i velmi poutavé vzhledově. Beton se odlévá do tvarových forem s různými motivy, připomínajícími povrch dřeva, dřevěných splétaných latí, lámaného či řezaného kamene, cihel a různých ornamentů.

betonová zídka

Odlitky také mohou být v různých barvách, s nimiž lze snadno docílit soulad s okolní zástavbou, s domovní fasádou či zahradními stavbami. Barvy jednotlivých panelů nebo polí mezi sloupky lze i barevně kombinovat, např. v podobě šachovnicového vzorování a betonový plot v Pardubicích Montáž MPC je možné také v horní části osadit dřevěnými prkny či latěmi.

Výstavba netrvá příliš dlouho

Oplocení zděné, např. z cihel, vyžaduje náročnou přípravu základového soklu a i samotné zdění klade vysoké nároky na čas. Cihlovou či kamennou zídku můžete stavět i několik týdnů, zatímco betonový plot máte hotový během prodlouženého víkendu. Nevýhodou je pouze velká hmotnost panelů, která se pohybuje kolem sedmdesáti kilogramů.