Pes – přítel samuraje

0 Comments


Každý pes je svou povahou jedinečný, ale opravdu většina z nich se vyznačuje vysokou loajalitou a vlastnostmi, které člověk v životě často postrádá i u svých partnerů. Přeci jen pejsek vás vítá stále se stejným nadšením, i když přijdete domů pozdě, ve špatné náladě, nervní, nebo pod obraz. Naopak váš protějšek už z vás takovou radost mít nebude a velice málokdy se setkáte s pochopením.

Pokud je řeč o oddanosti, pak psi jsou opravdu jedni z nejvěrnějších zvířat. Speciálně rasa akita inu. Jak dokazují historické příběhy a zkušenosti majitelů těchto psů, akita inu dokáže na svého pána věrně čekat několik let, než se k nim pán zase vrátí. V případě smrti pána se akita velice málokdy přeorientuje na jiného pána a velmi často se tak stane, že pejsek odmítá jídlo a není schopen již fungovat.

akita-2534992_1280

Mimo věrnost mají akity řadu dalších pozitivních vlastností. Mají milou povahu a jsou to psi všeobecně hodní a nekonfliktní. Na druhou stranu ale umí být agresivní především když si chrání své pány. U psů se často objevuje velmi dominantní chování. U fen je tato vlastnost slabší. Dominance je akitám přiřazována z dob, kdy se účastnili psích zápasů. Akita je velmi přátelská k dětem, často svoji rodinu velice opatruje a oddaně miluje. Je velmi učenlivá, ale potřebuje často zkušeného pána a chovatele, který ji nenechá se nudit, a naopak ji bude učit novým kouskům. Akity jsou trpělivá, ale velmi akční rasa.

dog-3388069_1280

Původem je akita z Japonska z ostrova Honšů. V minulosti zaujímali důležitou pozici společníků samurajů a podíleli se na lovu velké zvěře. Poté přišly psí zápasy, kdy akity hrály jednu z hlavních rolí. Po jejich zákazu byly akity využívány opět jako společníci, a tato role jim zůstala dodnes. V zemích jejich původu nyní dělají akity společnost armádě či policii. U nás se čím dál častěji využívají v canisterapii.