Po stopách začátků kadeřnictví

0 Comments


O své vlasy se lidé starali od pradávna a není to ani zdaleka jen moderní řemeslo. Víte, jak kadeřníci začínali a jak to vypadalo, když se o vlasy starali otroci? Představme si příběhy prvních kadeřníků na světě vůbec.

tři bohyně

Jak to bylo ve starověkém Egyptě

Kadeřníky tehdy byli především otroci. Egypťané věděli jak na to a z vykopávek je naprosto jasné, že už tehdy se o vlasy uměli starat se vším všudy. Jejich vlasy byly krásné a zdravé, využívaly vonné oleje a nejrůznější esence k zábalům a maskám. Proto měli staří Egypťané dlouhé, lesklé a pevné vlasy – stejně jak je vyobrazováno na obrazech a malbách. Vlasy si pečlivě nechávali zastřihovat a podle potřeby dokonce přimašťovat, aby bylo dosaženo potřebného lesku. Chlupy a ochlupení se považovalo za něco nečistého, takže se i pečlivě holili a odstraňovali nevzhledné ochlupení. Už tehdy znali mikádo a vlasy i ozdobovali korálkami, copánky, stuhami, čelenkami nebo peřím a dokonce i zlatem. Staří Egypťané se o sebe prostě uměli starat.

Kadeřníci v Antice – Řecko a Řím

Zde převládaly dekorativní účesy, byli různě propletené a prokládané. Přidávaly se příčesky a různé ozdoby jako čelenky či peří. Římané si do vlasů vkládali jako ozdoby i lotosové květy nebo perly. Lazebnici byli vážení a považovali je za mistry svého řemesla. Bohatší rodiny si nechávali své otroky speciálně vyučit tímto řemeslem. Začalo se objevovat také barvení vlasů a to nejčastěji pomocí speciálně vyrobeného mýdla z kozího oleje a bukového listí – touto kombinací vznikl moc hezký a velmi módní narudlý odstín.
kytičky ve vlasech

Baroko

V době Novověku měly umělecká díla, stavby a i móda působit na city člověka. Nosila se velkolepost a nádhera ve všech směrech a to i co se úpravy účesů týče. Vlasy se začaly tupírovat a vyčesávat vysoko nahoru nad hlavu. Vytvořit některé účesy trvalo dlouhé hodiny, aby bylo dosáhnuto naprosté dokonalosti. Vlasy opět zdobily nejrůznější šperky a doplňky včetně zlata vzácných kamenů. Ani muži nezůstávali po zadu a jejich účesy tak tvořily zejména bohaté paruky z pravých vlasů, které tvořily velké lokny a vlny, délkou sahaly mnohdy až k hrudníku.